Határokon átnyúló együttműködés kialakítása a tisztább levegőért: Közép-európai levegőminőségi LIFE IP hálózatépítő-workshop Budapesten

Szerző: HungAIRy 2024. 11. 11. 13:59

2024. október 16-18. között a HungAIRy LIFE integrált projekt (IP) többoldalú workshopot szervezett a budapesti HungaroMet székhelyén. Meghívást kapott három másik LIFE IP a szomszédos országokból, amelyek szintén a levegőminőség javításával foglalkoznak. A partnerek Lengyelországból (Małopolska, Podkarpackie), Szlovákiából (Populair) és természetesen Magyarországról érkeztek.

A háromnapos konferencia során a résztvevők megismerkedtek egymás projektjeivel, megosztották a  jógyakorlataikat, megvitatták a kihívásokat, és együtt gondolkodtak a jövőbeli együttműködés lehetőségeiről; mindezt a jobb levegőminőségű Európa érdekében.

A workshop meghívottjai a következők voltak:

• LIFE-IP MALOPOLSKA (LIFE14 IPE PL 021) „A Małopolska régió levegőminőségi tervének megvalósítása - Małopolska egészséges légkörben”

• LIFE-IP SK Levegőminőség-javítás (LIFE18 IPE/SK/000010) „A levegőminőség-kezelési tervek végrehajtásának fokozása Szlovákiában, a regionális és helyi hatóságok kapacitásainak és kompetenciáinak megerősítése, és a levegőminőségi intézkedések előmozdítása révén a cél a konkrét levegőminőség-javító intézkedések végrehajtása, közben támogatva a partnerek oktatási, kommunikációs és monitoring tevékenységeit a levegőminőség és a levegő védelme, illete hatékony kezelése terén, a levegőminőség-menedzserek nemzeti hálózatának létrehozásán keresztül”

• LIFE22-IPE-PL-LIFE-Podkarpackie/101103531 „A Podkarpackie vajdaság levegőminőségi tervének hatékony végrehajtása, figyelembe véve az energiaszegénység problémáját: Podkarpackie - Élni és lélegezni”

• LIFE17 IPE/HU/000017 „A levegőminőség javítása 8 régióban a levegőminőségi tervek végrehajtásának elősegítésével”

A rendezvény első napján a projektek képviselői előadásaikban átfogó képet adtak a LIFE integrált projektjeik tevékenységeiről. A résztvevők ezután budapesti városnézésen vettek részt, majd egy informális vacsora következett, amely lehetőséget biztosított az információcserére és a kapcsolatépítésre.

A munkaértekezlet 2. napján  Dr. Ágoston Csaba, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének (KSZGYSZ) elnöke a magyar kormány által támogatott „Kölcsönkapott levegő” elnevezésű kezdeményezés jó gyakorlatait osztotta meg a jelenlévőkkel. Ennek keretében általános és középiskolás gyerekek tanultak a levegő minőségéről és a légszennyezés elleni küzdelem módjairól.

A többi előadás a következő fő témák köré szerveződött:

  • Háztartási fűtés: problémák, megoldások és figyelemfelkeltés
  • A modellezés alkalmazása a helyi vagy regionális levegőminőségi intézkedések kidolgozásához
  • Válogatott jógyakorlatok bemutatása
  • Ökomenedzser-hálózat: működés, tevékenységek, foglalkoztatás és fenntarthatóság
  • Az új uniós jogszabály és következményei
  • A határokon átívelő együttműködés fokozásának lehetőségei

Az egyes projektek képviselői valamennyi témában előadásokat tartottak, megosztva tapasztalataikat és megoldásaikat. Az ülések „Kérdések és válaszok” szekciókkal zárultak, amelyek lehetőséget adtak az egyes témák részletes átbeszélésére. Ezek az eszmecserék a szünetekben is folytatódtak, és számos gyümölcsöző beszélgetést, valamint a levegőminőség javítására irányuló innovatív ötleteket eredményeztek.

Az előadások és a tapasztalatcsere mellett a résztvevők a workshop utolsó napján egy kerékpártúrán is részt vettek, ahol a MOL Bubi nyilvános kerékpárszolgáltatás bringáit használva megfigyelhették a tisztább, zöldebb életkörülményeket elősegítő fejlesztéseket Budapesten.

A túra az alábbi pontokat érintette:

  • Széllkapu park a Széna téren - intézkedések a levegőminőség javítására
  • Széna téri mobilitási állomás - a mobilitási infrastruktúra legújabb fejlesztései
  • Jane Haining rakpart - zöldítési projektek, napellenzők építése és közterületek átalakítása
  • Közösségi komposztáló pont a Boráros téren - a közösségi komposztálás és a fenntartható városi gyakorlatok előnyeinek bemutatása.

A közép-európai levegőminőségi LIFE IP hálózatépítő-workshop – amelyen 4 ország 46 résztvevője vett részt – rendkívül eredményes volt. A találkozó elősegítette az együttműködést és az összefogást, illetve a közös erőfeszítéseket a tisztább levegőért és Európa jobb jövőjéért.

Photos: Márton Merész, HungAIRy