Minden információ egy helyen Debrecen új véderdőiről!

„Véderdő jellegű fásítások és erdőtelepítések Debrecen Város nyugati részén” címmel nyílt közbeszerzési eljárást írt ki Debrecen város önkormányzata. A HungAIRy LIFE integrált projekt kísérleti akciójának keretében kiírt közbeszerzés nyerteseinek feladata lesz a város nyugati részében kijelölt területeken, erdészeti és kertészeti facsemeték ültetése, valamint az ápolási munkák végzése 2026. év végéig. A munka várhatóan márciusban indulhat a közbeszerzési eljárás lefolytatását követően.

Vederdo_javitott_terkep.mov

 

Mi a cél?

A projekt során megvalósuló véderdők és fásítások fő célja a nyugat felől, a mezőgazdasági területekről származó porterhelés mérséklése. Ezen kívül a fásított területek rekreációra, pihenésre és szemléletformálásra is szolgálnak majd.

 

Hol is lesz a véderdő?

debrecen-vederdo_terkep01_felirattal_02_4.jpg

 

debrecen-vederdo_terkep02_felirattal_02_5.jpg

 

A kertészeti minőségű facsemetéket a Vezér utca közelében (19385/2 hrsz) és a Vértessy-kúria környékén (14914; 14983 hrsz) fogjuk elültetni. Összesen 725 db fa kap itt helyet, pl. oszlopos tölgy, vagy kislevelű hárs, ezüsthárs és mezei szil.

Ezen kívül a Vincellér utcán (15824/2 hrsz) és a Derék utcán (16477/28 hrsz) mintegy 20.000 db erdészeti facsemetét telepítünk. Fafajták szerint találkozhatunk majd mezei és korai juharral, de ezüst hárs, mezei szil, vénic szil, és vadkörte is helyet kap az erdősítésben.

debrecen-3._kep_minden_informacio_egy_helyen_debrecen_uj_vederdoirol_nagyito_okomenedzser.png

 

A helyszínek adatai:

  1. Terület neve: Vincellér utca

Terület mérete: 17 285 m2

HRSZ: 15824/2

Telepítendő fafajok és egyedszámok: Elegyes juharos, 13 840 ültetett fa.

Megmaradó fa:

3460 db 10 év múlva

2592 db 20 év múlva

Rendeltetés: Véderdő

 

  1. Terület neve: Tócóvölgy

Terület mérete: 7700 m2

HRSZ: 16477/28

Telepítendő fafajok és egyedszámok: Elegyes juharos, 6160 ültetett fa.

Megmaradó fa:

1540 10 év múlva

1155 db 20 év múlva

Rendeltetés: Rekreációs cél kifejlett állapotban, véderdő

 

  1. Terület neve: Vezér utca

Terület mérete: 1671 m2

HRSZ: 19385/2

Telepítendő fafajok és egyedszámok: 36, oszlopos tölgy, kislevelű hárs

Rendeltetés: Zajvédelem, véderdő funkciójú fásítás

 

  1. Terület neve: Vértessy-Kúria

Terület mérete: 28 733 m2

HRSZ: 14983 , 14914

Telepítendő fafajok és egyedszámok: 689, kislevelű hárs, ezüsthárs, mezei szil

Rendeltetés: Rekreációs cél kifejlett állapotban, véderdő funkciójú fásítás

 

Miért épp ott?

A védelmi funkciójú erdősítések és fásítások kivitelezését széles körű előkészítő munkálatok alapozták meg.

Debrecen Levegőminőségi Terve a problémák között említi, hogy a város nyugati részén jelentős a közlekedésből és a mezőgazdaságból származó porszennyezés (PM10, PM2.5). Továbbá megállapítja, hogy a lakosság védelme érdekében szennyezéstűrő növényekből egy védősávot kellene kialakítani.

2020-ban elkészült a HungAIRy projekt kísérleti akciójának megvalósíthatósági tanulmánya, melynek egyik célja az volt, hogy az érintett területen, a Debreceni Nemzetközi Repülőtértől kezdődően Debrecen-Józsával bezárólag, a Tócó-patak mentén 850-850 m széles sávban azonosítsa azokat a potenciális területeket, amelyek alkalmasak porszűrő funkciót ellátó fásításra.

Ezt a területet szakszerűen megvizsgáltuk; adatokat gyűjtöttünk és térinformatikai elemzést végeztünk, melyek során figyelembe vettük a védett területek és a lakott területek, valamint a már fákkal/erdővel borított területek elhelyezkedését is. Továbbá fontos volt figyelembe venni a területen éppen zajló és tervezett beruházások várható területigényét, a tulajdonviszonyokat, a közművek elhelyezkedését, valamint a lehetséges területek alakját, méretét, továbbá a jellemző szélirányokat és szélsebességet is.

debrecen-4._kep_minden_informacio_egy_helyen_debrecen_uj_vederdoirol_nagyito_okomenedzser.jpg
Szélirányok megoszlása 5 m/s-nál nagyobb és 9,8 m/s-nál kisebb szélsebességek esetén

A szél hatására a szántóföldekről származó talajrészecskék indítási sebessége Debrecen határában, kiemelten a város délnyugati, nyugati és északnyugati felében a részecskék kritikus indítósebessége 9,8 m/s, amely tehát mozgásba képes hozni a talajszemcséket. Maga a folyamat a kisebb szemcsék megmozdításával kezdődik, amik csak kis ideig emelkednek. Amikor a talajszemcsék visszaérkeznek a talajra, akkor becsapódnak és egyrészt a finomszemcséket felkavarják, másrészt a lavinahatás miatt újabb szemcséket löknek meg. Így a folyamat kezdeti megindulása után hatványozottan több szemcse emelkedik fel és csapódik be újra, amik a finomszemcséket fel tudják kavarni. A finomszemcsék mozgásban tartásához pedig már kisebb szélsebesség (5 m/s) is elegendő.

Ezek alapján helyszíni vizsgálatokat végeztünk 40 ingatlan tekintetében, melyből 30 ingatlan esetében állapítottuk meg, hogy alkalmas véderdő funkciójú fásításra. Végül kiválasztottuk a projekt céljainak leginkább megfelelő négy ingatlant, melyek teljes területe megközelíti a 7 hektárt.

Mivel az erdőtelepítési és fásítási munkálatok talajmunkákkal járnak, azok megkezdése előtt el kell végezni a területek tűzszerészeti vizsgálatát, feltárását, esetlegesen mentesítését.

Indokolt volt örökségvédelmi hatástanulmány készítése is, amiből kiderült, hogy mind a négy terület érintett kisebb nagyobb részben régészeti lelőhellyel, így a telepítéseket megelőző talajmunkák esetében régészeti megfigyelés is szükséges.

debrecen-5._kep_minden_informacio_egy_helyen_debrecen_uj_vederdoirol_nagyito_okomenedzser.png

 

Hogyan követhetjük nyomon a fásítás hatását?

Ez a nem mindennapi véderdőtelepítés és fásítás kísérleti akció is egyben, így fontos ismerni a pontos hatásait. Idén elvégeztük az alapállapothoz tartozó levegőminőség vizsgálatát a helyszíneken. Ezt követően pedig 2025. és 2026. években tervezünk dedikált levegőminőségi méréseket végezni az érintett helyszíneken.

Fontos megjegyezni, hogy teljes hatásra 25-30 éves időtávban lehet számítani, amikor a véderdőink kifejlett faegyedeinek lombtérfogata és levélfelülete jelentős mennyiségű – mintegy évi 4000 tonna – port lesz képes megkötni a levegőből.

debrecen-6._kep_minden_informacio_egy_helyen_debrecen_uj_vederdoirol_nagyito_okomenedzser.png

 

Miért jó a véderdő a debreceniek számára?

A HungAIRy LIFE IP kísérleti akciójának fizikai megvalósítása mellett a tájékoztatás és szemléletformálás jegyében a debreceni projektcsapat segítségével a lakosság betekintést nyerhet a véderdők létrehozásának kulisszatitkaiba is. Szeretnénk bemutatni kicsik és nagyok számára egyaránt, hogyan kerülnek elültetésre a facsemeték és hogyan zajlik az erdőnevelés folyamata.

A debreceni ökomenedzserek folyamatosan együttműködnek többek között a Debreceni Tankerületi Központtal, valamint a Debreceni Egyetem több tanszékével is, melynek keretében a diákok, hallgatók környezeti nevelését segítik előadások és helyszíni bejárások megtartásával. Így került sor ősszel például a levegőminőségmérést végző mérőbusz megtekintésére a Műszaki Kar hallgatóival.

debrecen-7._kep_minden_informacio_egy_helyen_debrecen_uj_vederdoirol_nagyito_okomenedzser.jpg

 

Reményeink szerint a várhatóan tavasszal telepítésre kerülő erdősített, fásított területek a levegőminőség javításán túlmenően kikapcsolódási, rekreációs helyszínként is szolgálnak majd a városlakók számára. A tervezett „rendhagyó” tanösvény pedig még tovább fogja színesíteni a védelmi funkciójú közösségi zöldterületet.